Peeling medyczny to skuteczna metoda widocznej poprawy wyglądu, ale i stanu skóry. Jednak o jego skuteczności możesz przekonać się, dopiero gdy powtórzysz zabieg w kilku seriach oraz odpowiednio zadbasz o skórę po zabiegu.
Skóra po zabiegu peelingu medycznego wymaga troskliwej i odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiemy Ci jak ją odpowiednio przeprowadzić. Wskażemy też domowe metody na przyspieszenie regeneracji. Wyjaśnimy również, jak często możesz powtarzać taki zabieg, by było skutecznie, ale i bezpiecznie dla Twojej skóry.
Jak prawidłowo oczyszczać skórę po zabiegu peelingu?
Skóra po peelingu staje się bardzo wrażliwa. Wymaga więc niezwykle delikatnej codziennej pielęgnacji w tym również oczyszczania. Co to oznacza w praktyce?
Po pierwsze – zamień dotychczasowe kosmetyki na lekkie i delikatne.
Mogą być to preparaty przeznaczone dla cery wrażliwej lub ze skłonnościami do podrażnień. Doskonale sprawdzą się tutaj: żele do mycia skóry z niskim pH oraz lekkie mleczka oraz toniki. Zwróć uwagę przy tym, by były one bezzapachowe i jak najkrótszym składzie.
Po drugie – do mycia skóry używaj letniej wody.
Gorąca woda i para mogą dodatkowo podrażnić skórę.
Po trzecie – po umyciu skóry sięgnij koniecznie po krem lub serum nawilżające.
Sprawdź, czy w składzie takiego kosmetyku znalazły się:
- substancje odżywcze – jak witaminy: A,E,D,C;
- substancje silnie nawilżające – jak, chociażby kwas hialuronowy, bądź gliceryna;
- substancje kojące – typu alantoina, czy panthenol.
Po kosmetyki nawilżające sięgaj kilka razy dziennie.
Po czwarte – unikaj samodzielnego usuwania złuszczonego naskórka.
Przy pielęgnacji skóry po peelingu medycznym unikaj drapania i ręcznego usuwania łuszczącej się skóry. Dlaczego? Ponieważ możesz w ten sposób wywołać stan zapalny lub spowodować zakażenie skóry.
Do wycierania skóry po peelingu używaj jednorazowych ręczników. Zapewnią one delikatność, jakiej wymaga Twoja skóra.
Sprawdź także: Oczyszczanie wodorowe twarzy- co warto o nim wiedzieć?
Ile czasu potrzeba, aby skóra całkowicie się zregenerowała?
To jak dużo czasu będzie potrzebowała Twoja skóra, aby zupełnie się zregenerować po zabiegu, zależy od dwóch czynników. Pierwszy to grubość Twojej skóry, ale i jej wrażliwość, a także ogólna kondycja. Drugi to głębokość zabiegu.
Gdy poddałaś się delikatnemu, czyli powierzchownemu peelingowi mniej więcej po tygodniu od ostatniego zabiegu możesz zauważyć, że skóra się już wygoiła. Oznacza to, że po nałożeniu ulubionego kremu, czy balsamu nie będziesz czuła dyskomfortu, a skóra będzie naturalnie reagowała na kosmetyk.
Po wykonaniu średniogłębokiego peelingu odnowa skóra nastąpi po mniej więcej 14 dniach. Przez ten czas nie maluj się ani nie używaj ulubionych kosmetyków – głównie tych, które zawierają alkohol lub substancje zapachowe. Zrezygnuj również z ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych. To ważne, ponieważ Twoja skóra będzie nadal pozbawiona swojej naturalnej ochrony przed ich wpływem. Natomiast kosmetyki kolorowe, jak i do codziennej pielęgnacji, mogą powodować zaostrzenie objawów, które stanowią naturalny etap gojenia. Mowa tu o zaczerwienieniu, ale także łuszczeniu skóry.
Jeśli zdecydowałaś się na głęboki zabieg peelingu medycznego, wówczas Twoja skóra będzie goiła się mniej więcej przez okres 3-ech tygodni. Pamiętaj, by przez ten czas unikać wystawiania twarzy na bezpośrednie działanie słońca – grozi to pojawieniem się głębokich przebarwień trudnych do usunięcia. Co ważne: nawet gdy skóra się już całkowicie wygoi, używaj dobrych kremów z filtrami przeciwsłonecznymi ( filtr SPF 30-50 to absolutne minimum).
Może Cię także zainteresować: Skuteczność oczyszczania wodorowego
Jakie domowe metody mogą wspomóc regenerację skóry?
Aby przyspieszyć i wspomóc regenerację skóry po peelingu, powinnaś przede wszystkim pamiętać o odpowiednim nawilżaniu skóry. W tym celu codziennie stosuj kremy lub serum nawilżające. Nie zapominaj też o tym, by wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. To także usprawni proces regeneracji skóry.
Aby skóra szybciej się zregenerowała, możesz sięgnąć też po proste domowe maseczki. Najprostszą z nich przygotujesz z awokado (które przyspieszy regenerację skóry ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych sprzyjających temu procesowi), jogurtu naturalnego (który zadziała kojąco), płatków owsianych (delikatnie złuszczających) i olejku konopnego (o działaniu: nawilżającym i kojącym).
Jeśli chcesz wesprzeć regenerację skóry po peelingu, zadbaj też o właściwą dietę. Zrezygnuj na jakiś czas z alkoholu oraz ulubionych słonych i słodkich przekąsek. Zamiast tego zadbaj, by w Twojej diecie pojawiły się ogórki o silnym działaniu nawilżającym oraz jarmuż – warzywo to posiada zdolności do przyspieszania gojenia ran i produkcji nowych komórek.
Suplementuj także cynk. Ten pierwiastek ma właściwości naprawcze, a także doskonale goi podrażnienia skórne i reguluje procesy oczyszczania skóry.
Jak często powtarzać zabiegi pielęgnacyjne po peelingach medycznych?
Pielęgnacja skóry po peelingu medycznym wymaga nie tylko delikatności, ale przede wszystkim systematyki. Tylko regularne nawilżanie (a w przypadku peelingu bardzo głębokiego także natłuszczanie) i oczyszczanie mogą przyspieszyć regenerację skóry, a także spowodować, że uzyskane efekty będą szybciej widoczne i utrzymają się na dłużej.
Słowem podsumowania – peeling medyczny to wysoce skuteczny zabieg poprawiający kondycję i wygląd skóry, a także ułatwiający uporanie się z niektórymi skórnymi przypadłościami jak, chociażby zmiany trądzikowe. Musisz jednak pamiętać, że efekty nie pojawią się po jednym zabiegu, należy wykonać ich kilka w odpowiednich odstępach czasu. Pamiętaj również, że Twoja skóra po peelingu będzie wymagała wyjątkowo delikatnego traktowania. Kluczową rolę odgrywają tutaj właściwe oczyszczanie, a także systematyczne nawilżanie oraz natłuszczanie skóry. Używaj do ich przeprowadzania wyłącznie delikatnych i lekkich kosmetyków. Unikaj ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Zrezygnuj też na pewien czas wizyt w solarium czy saunie. Możesz też wesprzeć swoją skórę w procesie regeneracji, sięgając po domowe sposoby, czyli przygotowując maseczki odżywcze, czy nawilżające i pamiętając o regularnym nawadnianiu. Lekka modyfikacja diety też może przynieść dodatkowe korzyści Twojej osłabionej po zabiegu skórze. I najważniejsze – zawsze stosuj się do wszelkich zaleceń specjalisty, który przeprowadził zabieg.