Dermapen, czyli mezoterapia mikrooigłowa, podbija serca bywalczyń gabinetów medycyny estetycznej. W czym tkwi sekret jej popularności? Obecnie jest to jedna z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod na poprawę wyglądu skóry w dowolnym miejscu naszego ciała.
Zabieg mezoterapii mikroigłowej wykorzystuje naturalne zdolności organizmu do regeneracji i produkcji kolagenu, dając zadowalające efekty w krótkim czasie. Na czym polega Dermapen? Czy jest bolesny? Kiedy warto się na niego zdecydować?
Czym jest Dermapen?
Mezoterapia mikroigłowa polega na wykonywaniu mechanicznych nakłuć skóry za pomocą specjalnej głowicy z mikroigłami. Zabieg ten przede wszystkim powoduje pobudzenie i regenerację włókien kolagenu oraz elastyny.
Sprzęt do wykonywania zabiegu Dermapen posiada kilkanaście wymiennych, cienkich, pulsujących igieł, które w ciągu sekundy mogą nakłuć skórę wiele razy.
Nakłucia igłami, wykonywane na głębokość od 0,5 mm do 2,5 mm, pozwalają wprowadzić do skóry substancje odżywcze. Dostarczanie substancji czynnych do naskórka pozwala na wyodrębnienie trzech faz mechanizmu jego działania w procesie regeneracji skóry i odbudowy jej struktury.
W pierwszej fazie powstałe mikrourazy skóry wykorzystują naturalne zdolności organizmu do regeneracji. Stymulowane fibroblasty zaczynają odbudowę włókien kolagenowych i elastyny. Pobudzają także budowę nowych komórek naskórka oraz macierz międzykomórkową.
Kolejny etap to proliferacja tkanek. Skóra ulega przebudowie, w efekcie czego powstaje nowy kolagen wzmacniający jej strukturę. Trzecia faza to przebudowa i leczenie uszkodzonych tkanek. Podczas procesu gojenia, skóra staje się lepiej ukrwiona, a nowy kolagen ją ujędrnia. W efekcie staje się gęstsza, bardziej elastyczna, ukrwiona i odżywiona.
Opatentowana technologia pulsujących igieł znacząco poprawia przepuszczalność skóry oraz dotlenienie i mikrokrążenie tkanek. Dzięki temu mieszanka skoncentrowanych substancji odżywczych może dotrzeć do skóry właściwej, głęboko ją odżywiając i regenerując.
Dermapen można przeprowadzać nawet na wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii skórze. Wynika to z faktu, iż używane mikroigły są wykonane z tytanu i nie posiadają domieszek chromu czy niklu, co minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.
Kiedy warto zdecydować się na Dermapen?
Wskazaniami do wykonania zabiegu są:
- drobne zmarszczki i inne oznaki starzenia się skóry;
- rozstępy;
- utrata elastyczności skóry;
- wyrównanie kolorytu skóry;
- zmiany potrądzikowe;
- blizny różnego pochodzenia;
- rozszerzone pory.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- stan zapalny skóry;
- otwarte rany;
- infekcje skórne;
- ciąża i karmienie piersią;
- duża ilość znamion;
- problemy z krzepliwością krwi;
- trądzik różowaty;
- alergia na którąkolwiek z substancji czynnych stosowanych podczas zabiegu;
- nieuregulowana cukrzyca;
- skłonność do powstawania bliznowców;
Czym się różni Dermapen od Dermapen 4?
Starając się uzyskać jak najlepsze efekty zabiegu, wciąż opracowuje się sprzęt do mikronakłuwania, który pozwoliłby na podniesienie wydajności i precyzyjności metody. Obecnie najnowocześniejszym urządzeniem do mezoterapii mikroigłowej jest Dermapen 4. Co go wyróżnia?
Otóż zastosowano w nim aż 16 mikroigieł, które umożliwiają wykonywanie więcej nakłuć w krótszym czasie. Z porównań wynika, iż Dermapen 4 może wygenerować aż 1920 mikronakłuć na sekundę. To o 47,9% więcej niż w przypadku Dermapen 3 i aż o 104% więcej w porównaniu z innymi tego typu sprzętami dostępnymi na rynku.
Po zabiegu wykonanym oryginalnym urządzeniem Dermapen 4 skraca się czas gojenia i regeneracji skóry.
Jak wygląda twarz po zabiegu Dermapen?
Ze względu na powstawanie mikrourazów, tuż po zabiegu skóra może być lekko podrażniona, opuchnięta, wrażliwa i delikatna. Taki stan może się utrzymywać od kilku godzin po zabiegu, do maksymalnie dwóch dni. Ponadto w ciągu następnych kilku dni naskórek może zacząć się łuszczyć.
Czy Dermapen jest bolesny?
Głowica do przeprowadzania mezoterapii termoigłowej została zaprojektowana w taki sposób, aby minimalizować ból i uczucie dyskomfortu. Tuż po zabiegu możemy odczuwać lekkie swędzenie i pieczenie skóry. Ponadto obszar skóry poddany nakłuwaniu może być bolesny i tkliwy.
Niemniej poziom bólu i dyskomfortu w dużej mierze jest odczuciem subiektywnym. Wiele zależy także od tego, czy posiadamy skórę wrażliwą czy też nie. Zasadniczo więc Dermapen jest zabiegiem bezbolesnym, lecz indywidualne odczucia mogą się różnić ze względu na inny próg bólu u każdego pacjenta.
Ile trwa zabieg Dermapen?
Całkowity czas zabiegu wynosi zazwyczaj od 30 do 45 minut. Zabieg można też połączyć z innymi procedurami dostępnymi w klinice, niemniej wymaga to wcześniejszego skonsultowania z lekarzem przeprowadzającym zabieg. Zachęcamy do kontaktu w tej w kwestii z Royal Beauty Clinic w Warszawie.
Jak często należy wykonywać Dermapen?
Aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto poddać się serii zabiegów – najlepiej 3-4 sesje co 3-4 tygodnie. Dla osób, które chciałyby skrócić ten czas, proponujemy przeprowadzenie zabiegu raz w miesiącu przez około 3-4 miesiące. Oczywiście ilość i częstotliwość zalecanych zabiegów będzie zależeć od kondycji skóry oraz problemu zdrowotnego, z jakim się zgłaszamy do kliniki.
Jak długo goi się skóra po Dermapenie?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, ewentualne skutki uboczne, takie jak zaczerwienienie czy obrzęk mogą utrzymywać się maksymalnie kilka dni. Delikatne złuszczanie naskórka można zaobserwować zazwyczaj 2-3 doby od zabiegu. Natomiast już po 5-7 dniach skóra jest całkowicie wygojona.
Jakie preparaty stosować po Dermapenie?
Po jakichś 8 godzinach od zabiegu należy umyć skórę delikatnym preparatem myjącym, na przykład płynem micelarnym lub środkiem do skóry wrażliwej. Przez co najmniej 3-4 dni od zabiegu trzeba stosować delikatne kosmetyki do pielęgnacji skóry.
Nie należy też nakładać makijażu, by nie zapchać otwartych porów i nie doprowadzić do powstania wągrów czy innych zmian skórnych. Ze względu na indywidualne podejście do każdego pacjenta, zachęcamy do porozmawiania na ten temat z lekarzem prowadzącym, gdyż dla każdego zalecenia mogą być nieco inne.