Niechciane owłosienie to duży problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wąsik, baki, szyja, plecy, nogi, pachy, bikini, tors… wielu z nas wstydzi się obecności nieestetycznych włosów na wielu partiach swojego ciała i uważa je za mocno problematyczne. Marzenia o pięknej, jedwabiście gładkiej skórze często wiążą się też ze zbyt dużym bólem i stratą czasu – każdy zabieg depilatorem elektrycznym, maszynką, woskiem czy kremem to przecież ryzyko zranienia, podrażnień lub stanów zapalnych w obrębie mieszków włosowych. Efekty? Gładka skóra przez maksymalnie kilkadziesiąt godzin, po których precyzyjna i czasochłonna depilacja znów staje się konieczna. Do tego „w pakiecie” pojawia się zaczerwieniona skóra, wrastające włoski, ranki i blizny, niekiedy wymagające nawet pomocy dermatologicznej. A przy tym stale widoczne elementy (np. cebulki) włosów u brunetów i szatynów o jasnej karnacji. Nie bez znaczenia pozostają także koszty zakupu kolejnych narzędzi, balsamów, maści. Czy jednak przykry obowiązek regularnego usuwania owłosienia musi trwać wiecznie? Niekoniecznie. Z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna, oferując trwałą depilację laserową.
Depilacja laserowa – na czym polega?
Wspomniana wyżej depilacja laserem (tzw. diodowym) wykorzystuje zjawisko selektywnej fototermolizy. W praktyce oznacza to wiązkę światła – kierowaną na owłosioną skórę przy pomocy specjalistycznego urządzenia (wyposażonego w odpowiednie głowice) – która zostaje zaabsorbowana przez obecną we włoskach melaninę, a następnie zamieniona na ciepło. Dzięki odpowiednim parametrom mocy lasera zarówno struktura, jak i sama cebulka włosa zostają trwale uszkodzone. Co istotne, zabieg pozostaje przy tym w pełni bezpieczny dla skóry i organizmu. Najbardziej nowoczesne urządzenia tego typu – takie jak Light Sheer Duet – emitują fale o długości 800 µm, które wnikają w skórę na głębokość zaledwie 2 mm. Z depilacji wąsika czy nóg bez obaw mogą korzystać także osoby obdarzone wieloma pieprzykami – w ich przypadku stosuje się bowiem specjalne zabezpieczenie takowych zmian barwnikowych na czas zabiegu. Przed jego wykonaniem zostaje także przeprowadzony wywiad, podczas którego omawiane są różnego rodzaju zalecenia i ewentualne przeciwwskazania zdrowotne, można również skorzystać z tzw. próby – co pozwala zapobiec np. reakcjom alergicznym. Klienci poddani depilacji laserowej zyskują więc pewność, że w tym wypadku wymarzone piękno nie zostanie uzyskane kosztem ich zdrowia.
Sposób na trwałe pozbycie się niechcianego owłosienia
Warto także zauważyć, że depilacja laserem diodowym nie jest zabiegiem tożsamym z depilacją światłem – czyli popularną „IPL-ą”. Choć obie formy trwałego pozbywania się niechcianych włosków często bywają mylone przez laików, a terminy „laser” i „światło” – używane zamiennie, różnica między nimi jest spora. Urządzenia typu Light Sheer powodują bowiem trwałe uszkodzenie włosów, a te – raz zniszczone – nie odrastają ponownie w danym miejscu. W drugim przypadku „trwałe pozbywanie się owłosienia” oznacza po prostu dłuższy efekt gładkości, przy regularnym stosowaniu depilatora. Co ważne, włoski poddane działaniu IPL nie zostają zniszczone wraz z cebulkami – są niejako „urywane”, co opóźnia ich powrót i nieznacznie osłabia dotychczasową strukturę. Tym samym laser diodowy uznaje się na nieporównywalnie skuteczniejszy także od innych, tradycyjnych już sposobów na gładkość skóry – te dotychczas także gwarantowały jedynie tymczasowo zadowalające efekty.
Skuteczność zabiegu – co może mieć na nią wpływ?
Kiedy zdecydujemy się już na upragnioną, trwałą depilację bikini, brody nóg itp., powinniśmy pamiętać także o kilku zasadach, które zagwarantują nam zamierzony efekt naszych starań. Jedną z nich jest zastosowanie kilku zabiegów na wybraną partię ciała, wykonanych w odstępie 6-12-tygodniowym. Pozwoli to na usunięcie widocznych już włosków oraz dotarcie do tych, które w danej chwili znajdują się jeszcze w fazie wzrostu i „ukrywają się” pod skórą. Zazwyczaj potrzeba więc minimum 6 sesji, by móc w pełni cieszyć się gładkością naszego ciała. Pewne utrudnienie w osiągnięciu „depilacyjnego sukcesu” stanowi także ciemna karnacja, jasny odcień owłosienia, a także zaburzona gospodarka hormonalna w naszym organizmie – mogą one wpłynąć na skutki działalności samego lasera. W tym wypadku jednak nieocenione bywa wsparcie personelu danego gabinetu. A ten zawsze pomoże nam znaleźć właściwe, optymalne dla nas rozwiązanie.