Jak pozbyć się truskawkowych nóg?

admin Blog 0 komentarze/y
jak pozbyć się truskawkowych nóg

Jak pozbyć się truskawkowych nóg?

Każda z kobiet pragnie mieć gładką, jednolitą skórę, by móc bez obaw ją pokazywać. Szczególnie w okresie letnim dbamy o to, by skóra była zawsze nawilżona, a nogi ogolone i jedwabiście gładkie. Niestety, częstym zjawiskiem, które skutecznie zniechęca nas do noszenia krótkich spodenek czy spódnic latem jest pojawienie się na nogach zaczerwienienia i nieestetycznych czarnych kropeczek – wygląda jak powierzchnia truskawki. Z tego względu nazywamy to „truskawkową skórą” lub problemem „truskawkowych nóg”. Co jest powodem powstawania truskawkowej skóry, zwłaszcza na nogach? Czy można cofnąć ten efekt? I co najważniejsze, jak zapobiegać jej powstawaniu?

Czym są truskawkowe nogi?

Potoczna nazwa „truskawkowych nóg” odnosi się do dolegliwości znanej w medycynie pod terminem kelatosis pilaris. Charakterystyczne zaczerwienienie skóry nóg po goleniu oraz pojawienie się czarnych lub czerwonych kropeczek to najważniejsze objawy.

Skąd biorą się czarne kropki na skórze?

Czarne kropki na nogach to efekt zapchania otwartych porów brudem, bakteriami lub sebum. Nie jest to groźna, nie musimy więc się obawiać powikłań. Niemniej prezentuje się to nieestetycznie i dla wielu kobiet jest dość poważnym problemem i powodem kompleksów. Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania truskawkowej skóry na nogach jest zapalenie meszków włosowych. Bardzo często dochodzi do niego po depilacji nóg woskiem lub tradycyjnym goleniu maszynką do golenia. To efekt starcia ochronnego płaszcza lipidowego ze skóry, który chroni ją przed drobnoustrojami czy bakteriami. Gdy zostanie on naruszony, znika ochrona, wskutek czego łatwo może dojść do wniknięcia i rozwoju bakterii w meszkach włosowych. W efekcie widzimy to jako czarne, niewielkie kropeczki, przypominające ziarenka na owocach truskawki.

jak zapobiegać powstawaniu truskawkowych nóg?

Truskawkowa skóra na nogach – jak się jej pozbyć, jak zapobiegać?

Skoro już wiemy, z jakiego powodu powstaje truskawkowa skóra, z pewnością warto się dowiedzieć, jak się jej pozbyć. Oczywiście nie istnieje jeden cudowny sposób na zlikwidowanie zaczerwienienia i czarnych kropek na skórze nóg. Chodzi raczej o regularne powtarzanie pewnych czynności pielęgnacyjnych oraz unikanie powtarzania błędów podczas golenia prowadzących do powstawania truskawkowej skóry.

Peeling i złuszczanie

Peeling ciała pozwala na złuszczenie martwego naskórka i uzyskanie idealnie gładkiej skóry. Regularne powtarzanie tego zabiegu dodatnio wpływa na dalsze etapy pielęgnacji, na przykład wchłanianie składników odżywczych ze stosowanych kremów itd. Ale to nie wszystko! Idealnie gładka skóra nóg jest też znacznie lepiej przygotowana do depilacji maszynką. Ostrze maszynki zdecydowanie lepiej będzie przesuwać się na gładkiej skórze, nie powodując podrażnień. Warto więc wykonywać peeling nóg lub szczotkować je na sucho przed planowanym goleniem.

jak zapobiegać powstawaniu truskawkowej skóry?

Zmiękczanie skóry

Obok wygładzenia skóry nóg przed goleniem, równie istotne jest jej zmiękczenie, czyli nawilżenie już po goleniu. Niestety, sporo kobiet o tym zapomina. Nawet najdelikatniejsze ostrze prowadzone po skórze nogi powoli i lekko, podrażnia ją i może przyczyniać się do powstawania truskawkowej skóry. Aby więc uniknąć problemów po depilacji nóg, niech stałym elementem stanie się ich nawilżanie przy pomocy preparatu redukującego podrażnienia. W ich składzie powinna znaleźć się duża ilość pantenolu i aloesu i mała ilość mocznika.

Prawidłowe golenie

Żadne zabiegi pielęgnacyjne przed i po goleniu nic nie pomogą, jeszcze podczas golenia popełnimy wszystkie możliwe błędy. Na co zatem zwracać uwagę? Przede wszystkim dbajmy o wysoką higienę i dezynfekcję maszynek i ostrzy do golenia. Te jednorazowe naprawdę używajmy tylko raz. Przed i po użyciu zdezynfekujmy je oraz przechowujmy w ochronnym opakowaniu. Kolejna kwestia to wybór środka do golenia. Najgorszy z możliwych wyborów to tak zwane „golenie na sucho”, czyli bez żadnego preparatu, lub na mydło. To zawsze skutkuje przesuszeniem, podrażnieniem i zaczerwienieniem skóry, która tuż po goleniu wygląda naprawdę źle… A jak powinien przebiegać proces golenia? Zawsze należy golić włosy na nogach w kierunku przeciwnym do ich wzrostu. Nogi powinny być wyprostowane, wtedy unikamy skaleczenia. Unikajmy też zbyt mocnego przyciskania maszynki do ciała – wcale nie sprawi to, że ogolimy nogi dokładniej, a wzrasta ryzyko zranienia.

Depilacja laserowa

Dla wielu kobiet konieczność golenia nóg co kilka dni, a do tego zmaganie się z objawami podrażnienia jest naprawdę uciążliwa. Świetną alternatywą może być depilacja laserowa. W naszej warszawskiej klinice Royal Beauty Clinic oferujemy zabieg depilacji laserowej metodą LightSheer Duet. To idealny sposób na trwałe pozbycie się zbędnego owłosienia wraz z cebulkami nie tylko na nogach, ale też w innych partiach ciała. Dzięki temu uwalniamy się od konieczności częstego golenia, problemu wrastających włosków, truskawkowych nóg czy jeszcze innych uciążliwych dolegliwości. Zabieg jest w pełni bezpieczny i bardzo skuteczny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą?