Trwała depilacja nóg, okolic bikini czy tak zwanego „wąsika” to marzenie wielu kobiet. Depilacja laserowa to zabieg, który pozwala skutecznie pozbyć się niechcianego owłosienia właściwie z każdej partii ciała. Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy taka forma usunięcia niechcianych włosków jest całkowicie bezpieczna dla skóry oraz czy nie wywołuje jakichś skutków ubocznych.
Na czym polega zabieg depilacji laserowej?
Depilacja laserem to zabieg coraz częściej dostępny w stałej ofercie gabinetów kosmetycznych. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które borykają się z nadmiernym owłosieniem z powodów hormonalnych lub cenią swój czas i nie chcą go tracić na częste golenie przy pomocy maszynki czy wosku. Poddanie się zabiegowi usunięcia włosów metodą laserową jest więc znacznym udogodnieniem w życiu codziennym, a co ważniejsze, pozwala poczuć się pewniej we własnym ciele. Obecnie najnowocześniejszą metodą depilacji laserowej jest Light Sheer Duet, który wykorzystuje zjawisko selektywnej fototermolizy i zapewnia fantastyczne i trwałe efekty bez ryzyka powikłań. Wiązka światła emitowana przez urządzenie ma za zadanie uszkodzić struktury odpowiedzialne na wzrost włosków oraz zniszczyć powstałe już meszki włosowe. Dzięki temu przestają one się regenerować, a co za tym idzie, odrastać. W ten sposób podczas jednego zabiegu można całkowicie pozbyć się aż 30% owłosienia w fazie aktywnego wzrostu. Aby utrzymać efekty, zabieg powtarzamy co 6 – 12 tygodni, gdyż reszta włosów nie jest czuła na działanie lasera. Metoda Light Sheer Duet cieszy się powodzeniem, gdyż raz na zawsze rozprawia się z niechcianymi włoskami bez uszkadzania innych tkanek, zatem jest to zabieg całkowicie niegroźny.
Depilacja laserowa – przeciwwskazania
Chociaż laseroterapia nie jest groźna dla zdrowia, nadal stanowi pewną ingerencję w nasz organizm, a co za tym idzie, istnieją pewne przeciwwskazania do jej zastosowania. Są to: opalenizna w miejscu planowanej depilacji, stosowanie bronzerów i samoopalaczy, występowanie włosów rudych, siwych lub blond w miejscu planowanego zabiegu (mała skuteczność depilacji laserowej), stosowanie leków światłoczułych, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje skóry na kontakt z laserem (na przykład antybiotyki stosowane do leczenia trądziku, leki przeciwdepresyjne), nowotwory, ciąża i karmienie piersią, a także różnego rodzaju infekcje.
Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?
Jeżeli już podjęliśmy decyzję o skorzystaniu z depilacji laserowej i nie ku temu zabiegowi przeciwwskazań, musimy się do niego odpowiednio przygotować. Wskazówki co do tych przygotowań mogą się różnić w zależności od stanu naszej skóry, ilości owłosienia, a także wybranej metody. Istnieją jednak ogólne wskazania, które dotyczą wszystkich. Zgodnie z zaleceniami na co najmniej dwa tygodnie przez laseroterapią unikajmy wystawiania skóry na promienie słoneczne, nie stosujmy także samoopalaczy i kremów brązujących. Poza tym na około 2 do 4 tygodni przed zabiegiem należy zaprzestać depilacji pastą cukrową, woskiem lub usuwania pojedynczych włosów pęsetą. Warto również powstrzymać się przed peelingiem skóry. Jeśli jest ona sucha, zadbajmy o jej odpowiednie nawilżenie. Bezpośrednio przed depilacją w miejscu planowanego zabiegu należy pozbyć się włosów maszynką do golenia. W dniu zabiegu nie stosuj też żadnych kremów, balsamów ani antyperspirantów. Wszystko to sprawi, że zabieg będzie trwał krócej, a efekty będą lepsze, dłuższe i bardziej widoczne.
Czy depilacja laserowa może mieć skutki uboczne?
Depilacja laserowa wykonana najnowocześniejszą i najbezpieczniejszą metodą to nadal ingerencja w nasze ciało. Możemy więc spodziewać się tuż po zabiegu pewnych zmian skórnych. Przede wszystkim skóra może być znacząco zaczerwieniona. Skóra może też ulec przebarwieniom, a w przypadku osób o delikatnej skórze, mogą również wystąpić lekkie poparzenia czy pęcherze. Nie zdarza się to jednak często. Odpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu oraz stosowanie się do zaleceń pozabiegowych gwarantuje, iż nasze ciało szybko dojdzie do siebie, a efekty z pewnością zrekompensują nam niedogodności związane z laseroterapią.